Výstava Učíme se z příběhů

Beletrie jako inspirace pro pomáhající profese

suitcase-1482697_1280.jpgPokud se člověk s nějakým tématem nebo problémem setká ve svém vlastním životě nebo si o něm přečte nějaký příběh, lépe mu porozumí a více si o něm zapamatuje. A protože i my víme, že učit se dá  i z beletrie, připravili jsme  ve spolupráci s našimi čtenáři výstavu „Učíme se z příběhů“. Výstava přináší informace o beletrii s přesahem do sociální práce, pedagogiky, interkulturní práce, psychologie, speciální pedagogiky&nbps;a dalších témat, kterým se při svém studiu věnují studenti Jaboku nebo která se týkají pomáhajících profesí. Na výstavě najdete nejen knihy pro dospělé, ale také knihy pro děti nebo několik komiksů.

Výstava učímes z příběhů probíhala v Knihovně Jabok od 12. 3. do 18. 4. 2024. Nyní si můžete prohlédnout výstavu virtuálně s podrobnými informacemi o vystavených knihách a v některých případech i s hodnocením čtenářů. Všechny vystavené knihy (s jedinou výjimkou) jsou k vypůjčení v Knihovně Jabok. Seznam knih je k dispozici v knihovním katalogu, kde si registrovaní čtenáři mohou knihy objednat nebo rezervovat.

Prohlédněte si výstavu

Budeme pokračovat

Když jsme výstavu připravovali, zjistili jsme, že knih, které mohou rozšířit obzory pomáhajících pracovníků i těch, kdo se s nějakým problémem sami potýkají, je velké množství a že se všechny knihy do jedné  výstavy nevejdou. Takže je pravděpodobné, že časem budeme v tomto tématu pokračovat a navážeme výstavou „Učíme se z příběhů 2“. Pokud se i Vy chcete podílet na budoucí výstavě, můžete nám své tipy na zajímavé knihy napsat do formuláře.

Poděkování

  • Výstava vznikla ve spolupráci s našimi čtenáři. Svými tipy na „knihy s přesahem“ přispěli, Rozka Beránková, Eva Cerniňáková, Zdeňka Heřmánková, Alois Křišťan, Theodore Martini, Dana Mrákotová, Tereza Najbrtová, Hana Pazlarová,  Vojtěch Sivek,  Klára Strnadelová a další čtenáři, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Všem jim děkujeme. Autoři hodnocení jsou uvedeni jménem (nejde-li o hodnocení převzaté z Databáze knih, kde je uveden pouze zdroj a konkrétního autora lze dohledat s pomocí QR kódu odkazujícího na stránku příslušné knihy v databázi). Pokud není u hodnocení jméno ani zdroj, jde o příspěvek anonymního čtenáře Knihovny Jabok.
  • Poděkování za tipy na knihy patří také knihovnicím, které vědí, že příběhy pomáhají a dají se využít k učení:  Ludmile Holbíkové z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín a Markétě Poživilové z  Knihovny města Hradce Králové , která se podílí na projektu Příběhy pomáhají (viz pribehypomaji.com).
  • Náhledy obálek byly převzaty ze služby ObálkyKnih.cz .
  • Zdrojem anotací jsou stránky vydavatele dané knihy nebo Databázeknih.cz .
  • Pro titulní obrázek byla použita fotografie s názvem „Kufr“ od autora Congerdesign , která je dostupná ve službě Pixabay.
  • Ke generování Bibliografických citací byl použit Souborný katalog České republiky .
  • QR kódy byly vytvořeny pomocí služby Website Planet – Generátor QR kódů zdarma .
  • Výstavu připravily jabocké knihovnice Eva Cerniňáková a Věra Matoušová za vydatné pomoci Dany Mrákotové.