Služby

Kvůli opatřením proti šíření COVID-19 může být provozní doba a některé služby knihovny omezeny na základě platných vládních nařízení. Sledujte prosím podrobné informace o službách knihovny během mimořádných opatření.

Komu jsou služby knihovny určeny

Knihovna Jabok poskytuje knihovní a informační služby studentům a učitelům Jaboku, vítáni jsou však také všichni ostatní zájemci z řad odborné nebo široké veřejnosti.

Jaké služby knihovna nabízí, zjistíte  v Přehledu služeb. Pokud si nevíte rady, jak postupovat, nebo pokud potřebujete poradit s něčím, co souvísí vyhledávání informací, citováním zdrojů apod., doporučujeme Vám stránku Co dělat, když potřebuji ...  v sekci Rady a návody.

Výpůjčky, rezervace a vracení

Knihy, časopisy a další dokumenty z knihovního fondu lze využít k prezenční výpůjčce  v knihovně i bez registrace do knihovny.

Registrovaní čtenáři si mohou  dokumenty také půjčit domů. Mohou také rezervovat dokumenty, které jsou právě vypůjčené nebo si v online katalogu za poplatek objednat dokument, který je aktuálně k dispozici na regále a vyzvednout ho později. Pokud uživatel potřebuje dokument, který knihovna nemá ve svém fondu, může  požádat o meziknihovní výpůjčku.

Výpůjční lhůtu dokumentů si mohou čtenáři sami prodloužit. V době, kdy je knihovna  zavřená, mohou vrátit knihy do "knihoboxu" umístěného před knihovnou.

Knihovna nabízí také přístup k vybraným elektronickým informačním zdrojům.

Referenční a rešeršní služby

Uživatelé mohou využít poradenské služby, školení a za poplatek si objednat rešeršní služby.

Prostor a vybavení

V knihovně je Wi-Fi připojení, počítače s internetem a kancelářskými programy, tiskárna, kopírka a zařízení pro nabíjení mobilů nebo tabletů (s možností zapůjčení nabíjecího kabelu).

Kromě studijních a počítačových míst  je v knihovně také několik pohodlných odpočinkových míst nebo gymnastických míčů. K dispozici jsou teplé nápoje (káva, čaj), pro děti, které přijdou s rodiči, jsou k dispozici hračky. Příležitostně si uživatelé mohou prohlédnout výstavy, které se konají v prostorách knihovny.

Do knihovny bohužel není bezbariérový přístup, uživatelům se specifickými potřebami však po dohodě rádi zajistíme alternativní služby nebo doručení dokumentů. V případě potřeby nás prosím kontaktujte telefonicky nebo e-mailem.

Prodej

V knihovně je možné zakoupit vybrané knihy (zejména publikace vydané Jabokem) a  propagační předměty Jaboku (trička, tašky, bloky, propisky aj.).

Služby, které nevyžadují návštěvu knihovny

I v situacích, kdy se z nějakého důvodu nemůžete dostavit do knihovny (nemoc, karanténa, praxe, studijní pobyt v zahraničí apod.), můžete využívat služby, které nevyžadují osobní návštěvu knihovny

Pokud se dostanete do potíží, protože se nečekaně kvůli vážným důvodům nemůžete do knihovny dostavit, neprodleně nás prosím kontaktujte. Pokusíme se Vám podle možností vyjít vstříc a vaše problémy vyřešit.