Národní digitální knihovna - díla nedostupná na trhu a NDK covid

Národní digitální knihovna (NDK) obsahuje plné texty digitalizovaných dokumentů z 19. – 21. století. Část dokumentů je volně dostupná. Pro čtenáře Knihovny Jabok jsou po přihlášení pomocí ID NDK přístupná zároveň díla nedostupná na trhu a do června 2021 také dokumenty zpřístupněné v rámci Národní digitální knihovny - Covid.

Přihlášení do Národní digitální knihovny

Abyste se mohli do NDK přihlásit pomocí účtu ID NDK, musíte nejdříve Knihovně Jabok udělit souhlas, aby předregistrovala Vaši e-mailovou adresu v Národní knihovně ČR. Souhlas udělíte pomocí formuláře. Vaše e-mailová adresa bude do systému ID NDK zařazena do dvou dnů od udělení souhlasu. Poté je nutné  účet aktivovat.

Aktivace účtu ID NDK

(Návod na aktivaci účtu najdete také v krátkém videu níže.)

  1. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a poté klikněte na tlačítko "Přihlásit účtem ID NDK".
  2. Klikněte na odkaz "Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo"? V dalším okně zadejte e-mailovou adresu, kterou máte uvedenou ve čtenářském kontě Knihovny Jabok. 
  3. Na tuto adresu vám přijde e-mail s odkazem na aktualizaci hesla. Otevřete odkaz a zadejte heslo, které chcete pro přihlašování do ID NDK používat. Heslo musí mít 8 znaků a musí obsahovat alespoň 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo. 

Po aktivaci účtu ID NDK budete moci v Národní digitální knihovně po přihlášení využívat nejen obsah volně přístupných knih a časopisů, ale také obsah knih a časopisů aktuálně nedostupných na trhu. V souvislosti se zpřístupněním chráněných děl pro studenty VOŠ a VŠ během nouzového stavu můžete zároveň do konce června 2021 využívat obsah knih a časopisů zpřístupněných v digitální knihovně NDK - Covid. Věnujte však prosím pozornost podmínkám použití chráněného obsahu, který podléhá autorskoprávní ochraně. Upozorňujeme zejména, že jakýkoliv obsah dostupný v Národní digitální knihovně je ZAKÁZÁNO stahovat, ukládat, kopírovat, rozšiřovat a poskytovat dalším osobám (elektronicky nebo v tištěné podobě).

Platnost přihlašovacích údajů

Platnost vašeho účtu v ID NDK je vázána na vaši registraci v Knihovně Jabok. Pokud tedy vyprší datum platnosti vaší registrace v Knihovně Jabok, přestane být platná také aktivace Vašeho účtu v ID NDK (po obnovení registrace do Knihovny Jabok však můžete účet v ID NDK opět obnovit).

Videonávod - první přihlášení do systému ID NDK

Druh odkazovaného zdroje: 

Tematické zaměření: 

Typ dokumentů obsažených v databázi: 

Jazyk obsahu: 

Dostupnost obsahu: 

K některým textům je přístup možný pouze po přihlášení do ID NDK, část knih je volně dostupná

Typ: