Národní digitální knihovna a díla nedostupná na trhu

Národní digitální knihovna (NDK) obsahuje plné texty digitalizovaných dokumentů z 19. – 21. století. Část dokumentů je volně dostupná. Pro čtenáře Knihovny Jabok jsou po přihlášení pomocí ID NDK přístupná zároveň díla nedostupná na trhu.

Přihlášení do Národní digitální knihovny

Abyste se mohli do NDK přihlásit, musíte mít platnou e-mailovou adresu ve svém čtenářském kontě  v Knihovně Jabok (která vaši adresu předá Národní knihovně ČR). Poté, co bude Vaše adresa zařazena do  systému ID NDK, dostanete e-mailovou informaci, že si účet v ID NKD můžete aktivovat.

Aktivace účtu ID NDK

(Návod na aktivaci účtu najdete také v krátkém videu níže.)

  1. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a poté klikněte na tlačítko "Přihlásit účtem ID NDK".
  2. Klikněte na odkaz "Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo"? V dalším okně zadejte e-mailovou adresu, kterou máte uvedenou ve čtenářském kontě Knihovny Jabok. 
  3. Na tuto adresu vám přijde e-mail s odkazem na aktualizaci hesla. Otevřete odkaz a zadejte heslo, které chcete pro přihlašování do ID NDK používat. Heslo musí mít 8 znaků a musí obsahovat alespoň 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo. 

Po aktivaci účtu ID NDK budete moci v Národní digitální knihovně po přihlášení využívat nejen obsah volně přístupných knih a časopisů, ale také obsah knih a časopisů aktuálně nedostupných na trhu vydaných do roku 2000. Věnujte však prosím pozornost podmínkám použití chráněného obsahu, který podléhá autorskoprávní ochraně. Upozorňujeme zejména, že jakýkoliv obsah dostupný v Národní digitální knihovně je ZAKÁZÁNO stahovat, ukládat, kopírovat, rozšiřovat a poskytovat dalším osobám (elektronicky nebo v tištěné podobě).

Platnost přihlašovacích údajů

Platnost vašeho účtu v ID NDK je vázána na vaši registraci v Knihovně Jabok. Pokud tedy vyprší datum platnosti vaší registrace v Knihovně Jabok, přestane být platná také aktivace Vašeho účtu v ID NDK (po obnovení registrace do Knihovny Jabok však můžete účet v ID NDK opět obnovit).

Videonávod - první přihlášení do systému ID NDK

Podrobné informace o zpřístupnění děl nedostupných na trhu prostřednictvím NDK, včetně informací o zpracování a využívání osobních údajů Národní knihovnou ČR,  najdete ve Všeobecných podmínkách pro poskytování služby NDK - DNNT.

Druh odkazovaného zdroje: 

Tematické zaměření: 

Typ dokumentů obsažených v databázi: 

Jazyk obsahu: 

Dostupnost obsahu: 

K některým textům je přístup možný pouze po přihlášení do ID NDK, část knih je volně dostupná

Typ: