Národní digitální knihovna a díla nedostupná na trhu

Národní digitální knihovna (NDK) obsahuje plné texty digitalizovaných dokumentů z 19. – 21. století. Část dokumentů je volně dostupná. Pro čtenáře Knihovny Jabok jsou po přihlášení pomocí identity Národní digitální knihovny (ID NDK) přístupná zároveň díla nedostupná na trhu. Podrobné informace o dostupnosti různých typů digitalizovaných dokumentů najdete v návodu pro uživatele.

Přihlášení do Národní digitální knihovny

Abyste se mohli do NDK přihlásit, musíte mít platnou e-mailovou adresu ve svém čtenářském kontě v Knihovně Jabok. Tato e-mailová adresa bude použita jako přihlašovací jméno do systému ID NDK. O tom, že byla e-mailová adresa zařazena do systému, dostanete informaci e-mailem. Poté je ještě nutné účet v ID NKD aktivovat a nastavit heslo pro přihlášení.

Aktivace účtu ID NDK

(Návod na aktivaci účtu najdete také v krátkém videu níže.)

1. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a poté klikněte na tlačítko "Přihlásit účtem ID NDK".
  2. Klikněte na odkaz "Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo"? V dalším okně zadejte e-mailovou adresu, kterou máte uvedenou ve čtenářském kontě Knihovny Jabok.
  3. Na tuto adresu vám přijde e-mail s odkazem na aktualizaci hesla. Otevřete odkaz a zadejte heslo, které chcete pro přihlašování do ID NDK používat. Heslo musí mít 8 znaků a musí obsahovat alespoň 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo.

Po aktivaci účtu ID NDK budete moci v Národní digitální knihovně po přihlášení využívat nejen obsah volně přístupných knih a časopisů, ale také obsah knih a časopisů aktuálně nedostupných na trhu vydaných do roku 2000. Věnujte však prosím pozornost podmínkám použití chráněného obsahu, který podléhá autorskoprávní ochraně. Upozorňujeme zejména, že jakýkoliv obsah dostupný v Národní digitální knihovně je ZAKÁZÁNO stahovat, ukládat, kopírovat, rozšiřovat a poskytovat dalším osobám (elektronicky nebo v tištěné podobě).

Platnost přihlašovacích údajů

Platnost vašeho účtu v ID NDK je vázána na vaši registraci v Knihovně Jabok. Pokud tedy vyprší datum platnosti vaší registrace v Knihovně Jabok, přestane být platná také aktivace Vašeho účtu v ID NDK (po obnovení registrace do Knihovny Jabok však můžete účet v ID NDK opět obnovit).

Videonávod - první přihlášení do systému ID NDK

Podrobné informace o zpřístupnění děl nedostupných na trhu prostřednictvím NDK, včetně informací o zpracování a využívání osobních údajů Národní knihovnou ČR,  najdete ve Všeobecných podmínkách pro poskytování služby NDK - DNNT.

Druh odkazovaného zdroje:

Tematické zaměření:

Typ dokumentů obsažených v databázi:

Jazyk obsahu:

Dostupnost obsahu:

K některým textům je přístup možný pouze po přihlášení do ID NDK, část knih je volně dostupná

Typ: