Táňa Svatošová: Křížová cesta

Datum a čas: 

20. 2. 2023 10:00 - 13. 4. 2023 18:00

Místo konání: 

  • Knihovna Jabok

Typ: 

Pořadatel: 

Zveme na vernisáž  výstavy obrazů Táni Svatošové Křížová cesta ve středu 1. března 2023 v 17:30. Hostem vernisáže bude Jakub Čapek. Výstavu si budete moci prohlédnout do 13. dubna 2023 v provozní době knihovny.

Pozvánka ke stažení (PDF, 852 kB)

Táňa Svatošová

Akademická malířka Táňa Svatošová se zabývá malbou, kaligrafií, výtvarnými realizacemi v architektuře, ilustrací a grafickým designem. Svou volnou tvorbu pravidelně prezentuje na výstavách doma i v zahraničí, je držitelkou několika ocenění. Své znalosti z oblasti kaligrafie a zkušenosti z umění tai-chi, kterému se aktivně věnuje, propojila v Metodě vědomé stopy pohybu, která je založena na kultivaci pohybu a využívá se k rozvoji grafomotoriky. O této metodě napsala dvě publikace.  Další informace o Táně Svatošové a její tvorbě najdete v krátkém medailonku nebo na jejích webových stránkách.

Křížová cesta není první výstavou Táni Svatošové v knihovně Jabok. Na jaře roku 2019 se zde konala výstava Buber inspirovaná texty z knihy Martina Bubera Já a ty.

Křížová cesta

Výstava Křížová cesta je autorským projektem, který vznikl v letech 2020-2021 jako reakce na pandemii covid-19. O svém projektu hovoří autorka v krátkém videu natočeném během covidových lockdownů.

Obrazy byly poprvé vystaveny v roce 2021 ve farním sboru Českobratrské církve evangelické v Praze 10 - Strašnicích, kde vzniklo také video Křížová cesta - Meditace nad obrazy. Obrazy  jsou také součastí publikace Krížová cesta nádeje: umelecké meditácie, kterou vydal Spolok sv. Vojtecha v Trnavě v únoru 2023.

Pro termín výstavy Křížová cesta v Knihovně Jabok bylo symbolicky vybráno období půstu a Velikonoc, pro které mohou být obrazy Táni Svatošové velkou inspirací. Zároveň tyto obrazy nepřímo odkazují k původnímu účelu prostor Knihovny Jabok, které dříve sloužily jako kaple.

Pokud Vás téma křížové cesty hlouběji zajímá, můžete se podívat na knihy reflektující téma křížové cesty, které jsou dostupné v Knihovně Jabok.


Jak se k nám dostanete

Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická

Knihovna Jabok

Salmovská 8, 120 00 Praha 2
Budova B
(u hlavního vchodu zvoňte na zvonek označený "knihovna"; poté projděte průchodem a pokračujte přes dlážděný dvůr mírně doleva ke dveřím se stříškou). Knihovna se nachází v 1. patře.

telefon: +420 211 222 410
e-mail: knihovna@jabok.cz

Podrobné kontaktní informace