Chci si půjčit časopis

Pokud jste registrovaným uživatelem knihovny, můžete si časopisy půjčit domů. Neregistrovaní uživatelé mohou využít prezenční výpůjčky v knihovně.

Vyhledání časopisu

  • Pokud chcete zjistit, jestli je v knihovně konkrétní časopis, doporučujeme začít vyhledáváním v online katalogu. Do vyhledávacího pole zadejte název nebo jeho část a klikněte na tlačítko "Hledat".
  • Pokud hledáte časopis zaměřený na  nějaké konkrétní téma, můžete ho v katalogu vyhledat podle tématu (klíčových slov). Abyste našli pouze časopisy a ne knihy, zvolte "Pokročilé vyhledávání" a ve filtrech pro vyhledávání zvolte v boxu nadepsaném "Bibliografická úroveň" položku "Seriál."
    casopisy-vyhledani.jpg
  • Pokud v knihovně potřebujete najít recenzovaný časopis, můžete využít seznam recenzovaných časopisů na vstupní stránce katalogu.
  • Pokud chcete zjistit, jestli je dostupné konkrétní číslo, ve spodní části detailního záznamu v katalogu rozbalte přehled dostupných čísel kliknutím na žlutou lištu "Dostupná čísla". Kliknutím na jednotlivé odkazy rozbalíte informace o ročnících a číslech, viz obrázek.

    Rozbalení přehledu dostupných čísel časopisu

  • Podrobné informace o vyhledávání v katalogu najdete v online nápovědě.

Umístění časopisů na regále

Časopisy jsou umístěny na prvním regále u vstupu do knihovny. V přední části jsou umístěna nejnovější došlá čísla (obvykle za poslední rok). Časopisy jsou zde řazeny podle abecedy. Starší čísla jsou umístěna na druhé straně regálu a jsou řazena podle signatur (ty jsou odvozeny z názvu časopisu, takže řazení většinou odpovídá abecednímu řazení podle názvů).

Půjčení časopisu

Běžná výpůjční lhůta časopisů je 2 týdny (14 dní). Výpůjční lhůtu je možné v případě potřeby prodloužit.

Abyste si časopis mohli půjčit domů, musíte být registrovaným čtenářem knihovny (zároveň nesmíte mít ve svém čtenářském kontě žádné výpůjčky s uplynulou výpůjční lhůtou nebo nevyrovnané finanční dluhy).

Časopisy dostupné online

Některé tištěné časopisy mají na svých webových stránkách archiv starších čísel, takže je možné získat online buď všechny články nebo alespoň jejich výběr. Pokud je dostupná elektronická verze časopisu, zobrazí se v podrobném záznamu nadpis  "Související elektronické zdroje" s  odkazem na online verzi časopisu, se kterou můžete pracovat, i když v knihovně právě není dostupný  papírový exemplář daného čísla.  V knihovně jsou takové časopisy označeny u popisku na regále speciální značkou (červený znak zavináče - @).

V katalogu najdete také časopisy, které vycházejí pouze v elektronické verzi.

Doplňující informace

Typ služby: 

Téma návodu: 

Komu je služba určena: