Erika Dubová (esej)

V těchto posledních měsících se po světě šíří nový virus „Koronavirus“ a bohužel si vybírá své oběti nejvíce z řad starších bezbranných lidí, ale podléhají mu i mladí lidé a postihuje dokonce i malé děti. Celou zemi obchází nervozita a nejistota z nadcházejících týdnů. Proč se něco takového vůbec děje?

Viry jsou součástí Božího stvořitelského řádu. Některé z nich hrají užitečnou roli. Asi nejvýznamnějším využitím virů je v oblasti medicíny genová terapie, jež je stále ve vývoji. Při genové terapii vnášíme prostřednictvím virů do buňky gen, který jí chybí. Třeba u hemofiliků, tedy lidí trpících poruchou srážlivosti krve, vnášíme gen, který kóduje protein podílející se na krevní srážlivosti. Dalším využitím virů v medicíně je samozřejmě příprava vakcín – například vakcína proti hepatitidě A obsahuje neinfekční virus hepatitidy A1. Některé viry se však staly nebezpečnými a přinesly lidem utrpení po celou dobu historie. Je to již několikátý vir, který nám nedá klid na duši a svobodu. Můžeme se dočíst v různých článcích o Ebole z roku 2014 v Západní Africe, která byla malou ukázkou toho, co nás může potkat kdykoliv. Za zmínku stojí i Sars z let 2002 a 2003, kterému podlehlo 774 lidí. A co taková španělská chřipka? V březnu uplynulo sto let od jedné z největších katastrof, která doposud lidstvo postihla. Pandemie španělské chřipky mezi roky 1918 a 1920 zabila každého dvacátého obyvatele planety. Oběťmi běžné chřipky a Koronaviru jsou většinou starší či oslabení jedinci, zatímco pandemie španělské chřipky si vybírala zejména mladé vitální lidi, ženy i muže mezi 15 a 35 lety2. Je zajímavé, že zrovna přesně po sto letech se objeví další vir, který nás pomalu ničí. Co bude za dalších 100 let?

Od nemálo lidí jsem slyšela, že Bůh je příčinou veškerého toho zla, tragédií, bojů, nemocí a smrti. Je to pravda nebo omyl? Bůh nám přece neslíbil dlouhý život a bezproblémové zdraví. Bůh není příčinou toho, co se teď v poslední době děje nebo toho, co se dělo kdysi dávno. Příčinou jsme sami, my lidé, naše pýcha, nevděčnost, namyšlenost a lehkomyslné neuvážené chování a myšlenky. Bůh udělal vše a stále dělá vše, aby nás lidi vedl spravedlivými cestami.

Hlavní příčinou podle mě je hřích a charakterové nastavení člověka, předstírání a hraní si na někoho jiného. Nastavení, které okrádá druhé lidi o hmotné věci, čas, vztah a porozumění. Bůh je řešením a stvořil následky nevděčnosti a neposlušnosti jakou projevili již na začátku stvoření Adam a Eva vůči svému Stvořiteli. Bůh stvořil trest i milost jako se můžeme dočíst ve Starém Zákoně v první knize Mojžíšovo (Genesis 3-4). Za svou neposlušnost je člověk potrestán, svůdce proklet, mezi ním a člověkem bude trvalé nepřátelství.3 Bůh stvořil smrt, protože následkem hříchu je smrt jako je to v Bibli (první kniha Mojžíšova 4-6) u soudu nad porušeným stvořením. Zde se Hospodin rozhoduje vyhladit zvrácené pokolení a ukazuje lidem, že Ani pomocí světa nadlidského si nemůže člověk zajistit svou existenci.4 Bůh stvořil zlo, protože nám dává volbu možností a dělá vše, aby nás vedl tím správným směrem.

Lidé ale toto odmítají a žijí podle sebe v prázdnotě a namyšlenosti sobeckého způsobu života. Je nutné si uvědomit, že hřích je velký problém v srdci každého člověka. Není to jen lež, krádež, vražda, smilstvo apod., ale je to také nastavení každého z nás. Je to v nás. Jsou to hříchy, které nelze odstranit pouhou omluvou. Každý hřích je zlo a následek je odplata hříchu v podobě smrti či nenadálé vážné situace jako je „Koronavirus“, je to přerušení vztahu s Bohem, konec vlastní existence. Bůh nemůže hříchy přecházet, je totiž spravedlivý a vidí každého člověka jako svatého. Člověk se snaží dostat k Bohu , vymanit se z hříchu, nemoci, smrti vlastními silami. Přirozenost člověka se může vrátit v nejlepším i nejhorším případě k představě o Bohu, nikoliv ke skutečnému Bohu. Děje se to proto, že hříšný člověk vkládá do svých představ o Bohu zkreslené vnímání vlastní hříšnosti. Člověk není schopen přijmout realitu vlastní hříšnosti a doufá, že to Bůh udělá za něho. Bůh však vidí člověka takového jaký je ve svých vinách. Hřích není omyl z nedopatření, ale soustavné vnitřní nastavení člověka a jeho hříšná přirozenost, která lidem nedovoluje jednat jinak.

Myslím si, že nám touto těžkou situací a zkouškou chce Bůh něco sdělit a ukázat nám jak špatně jsme se doposud chovali. Přestali jsme si vážit jeden druhého, přestali jsme si vážit zdraví a proto na nás Bůh seslal tuto zákeřnou nemoc, abychom si uvědomili co je v životě nejdůležitější a na prvním místě. Zdraví je totiž důležitější než peníze, za kterými se honíme a které nám zamotali hlavy a díky nimž jsme někteří trávili spoustu volného času v nákupních centrech a honili se za zábavou místo toho, abychom ho strávili s rodinou, příbuznými či v přírodě. Teď se pro nás příroda stává vzácnou součástí života na kterou je stále spolehnutí. Příroda nám dodává potřebnou energii a spoustu krásných vzpomínek a zážitků. Myslím si, že většina z nás si konečně uvědomuje, že štěstí, lásku a hlavně zdraví si prostě koupit nemůžeme. Tím, jak jsme nároční a chceme všechno, tak si neuvědomujeme, že tu přírodu kolem sebe ničíme. Hodně lidí musí na dovolenou k moři což dokazují i zprávy o tom, kolik lidí bylo i přes zákaz lyžovat v Itálii a ani neví, jak je u nás krásně a konečně začínají poznávat co vlastně ve svém okolí mají za poklady, kterých si dříve nevšímali a ani všímat nechtěli. Smutné je, že někteří lidé ani naši zemi pořádně neznají.

Tato nemoc nám hodně vzala. Někomu vzala příbuzné, někomu svobodu volného pohybu a důstojnost, někomu nadělila strach z toho, jak to celé dopadne, a co všechno nás ještě čeká? Je to nejistota a depresivní stav pro každého člověka. Zároveň nám dala uvědomění si sebe samotného. Uvědomění si toho, co je v životě opravdu důležité. Přehodnotit své dosavadní myšlenky o životě. Spoustě nových věcí se musíme naučit , například pokoře, pomáhat svému okolí, které to teď potřebuje a nedokáže si sama pomoci, protože jsme doposud hleděli jen sami na sebe a byli jsme ke svému okolí bezohlední a naučit se pochopit vážnost situace a respektovat ji jak jen to půjde a co nám síly budou stačit.. V poslední době jsme žili v tak uspěchané době, že jsme již neměli ani čas na bližního svého. Všeho bylo dostatek, že jsme ani nevěděli co dříve kupovat a nepřemýšleli jsme o tom, že také může přijít horší doba. Ve finále to dopadlo tak, že nastala situace s Koronavirem a my jsme ani nebyli na tuto situaci připraveni. Neměli jsme ani roušky pro lidi v první linii. A nyní jakoby se čas úplně zastavil a najednou jsme si tak blízko a tak vzácní jako nikdy před tím. Začínáme věci okolo sebe vidět jinak. Nikdo již nepotřebuje někam chvátat a za něčím se honit a něco si dokazovat.

Věřím, že existuje nějaká naděje , že nám Bůh pomůže překonat tuto zlou dobu bez větších ztrát na životech lidí a dokáže nás změnit k lepšímu, abychom mohli žít život lépe než doposud. Doufám, že se co nejdříve podaří vynalézt vhodný lék na uzdravení všech nakažených lidí. A proto je také důležité věřit v uzdravení, protože jak se říká v Bibli v Lukášovo evangeliu v kapitole 18:42 „Tvá víra tě uzdravila“5. Budeme muset všichni nějak jít do sebe, chovat se jak se sluší a patří, být ohleduplní k ostatním lidem, doufat a čekat, že se situace co nejdříve obrátí k lepšímu, protože nám nic jiného nezbývá. Doufejme, že nebude ještě hůř a vše se v dobré obrátí.

 


Odkazy na použité zdroje

  • 1 K čemu jsou viry užitečné? Pomáhají nějak v lékařství? [online]. [vid. 2020-04-03]. Dostupné z: https://www.prirodovedci.cz/zeptejte-se-prirodovedcu/51
  • 2 Španělská chřipka: Virus, který před 100 lety děsil Evropu. 100+1 zahraniční zajímavost [online]. 8. květen 2018 [vid. 2020-04-03]. Dostupné z: https://www.stoplusjednicka.cz/spanelska-chripka-virus-ktery-pred-100-lety-desil-evropu
  • 3 První kniha Mojžíšova 3-44. Bible: Písmo svaté Starého i Nového zákona: ekumenický překlad. Vydání druhé. Praha: Ekumenická rada církví v ČSR, 1984. 987 stran.
  • 4 Bible, První kniha Mojžíšova 4-6. Bible: Písmo svaté Starého i Nového zákona: ekumenický překlad. Vydání druhé. Praha: Ekumenická rada církví v ČSR, 1984. 987 stran.
  • 5 Evangelium podle Lukáše, kapitola 18:42.  Bible: Písmo svaté Starého i Nového zákona: ekumenický překlad. Vydání druhé. Praha: Ekumenická rada církví v ČSR, 1984. 987 stran.

Text byl zveřejněn: 

27. 3. 2020

Komentáře k textu