Chci v knihovně zaplatit kartou pomocí chytrého mobilu

V knihovně Jabok není možné platit kartou na platebním terminálu, můžete však platit kartou pomocí služby Trisbee. Platba je okamžitá (stejně když platíte kartou nebo mobilem na platebním terminálu), ale místo toho, abyste přiložili kartu nebo mobil k terminálu, zaplatíte kartou na mobilu, buď pomocí Google Pay / Apple Pay (podle toho, jaký mobil používáte), nebo využijete online platbu v mobilním prohlížeči.

Jak postupovat při platbě

Návod k platbě pomocí Trisbee je k dispozici v knihovně u výpůjčního pultu. V případě potřeby vám personál při platbě poradí, jak na to. Můžete také využít obrázkový návod nebo videonávod ve spodní části této stránky.

1. Pomocí Trisbee QR kódu, který naskenujete do svého telefonu přímo u výpůjčního pultu, jste přesměrováni do online aplikace Trisbee na speciální stránku, kde zadáte částku pro platbu.
  2. Poté zvolíte způsob platby. Buď použijete platbu  Google/Apple Pay nebo ve svém mobilu zaplatíte kartou online. Pokud si do svého mobilního telefonu nainstalujete aplikaci Trisbee (viz dále) můžete pro platbu využit také kartu uloženou v této aplikaci.
  3. Jakmile platba proběhne, zobrazí se na vašem telefonu zelená potvrzovací obrazovka. Tu ukážete personálu u výpůjčního pultu a Vaše platba bude poté zapsána do Vašeho čtenářského konta nebo do konta pro tisk/kopírování.
  4. Na vaši e-mailovou adresu připojenou k vaší kartě nebo zadanou při platbě bude doručen e-mail s informací o platbě.

Poznámka: V případě, že platba neproběhla, nezobrazí se Vám zelená, ale červená obrazovka s chybovým hlášením a návodem, jak dále postupovat.

Jak naskenovat Trisbee QR kód

Na chytrých telefonech s novými verzemi operačního systému Android nebo iOS by mělo být možné načíst QR kód fotoaparátem mobilu - po načtení QR kódu se zobrazí lišta s odkazem na stránku pro zadání platby pro Jabok (na odkaz pak stačí klepnout a můžete pokračovat v procesu platby).

Pokud fotoaparát QR kód nepřečte, můžete zkusit jakoukoliv aplikaci na čtení QR kódů, kterou máte nainstalovanou ve svém mobilu.

Pro načtení QR kódu pro platbu pomocí Trisbee můžete také použít aplikaci Trisbee, viz dále.

Mobilní Aplikace Trisbee

""Pro platbu pomocí Trisbee není nutné instalovat do mobilního telefonu žádnou novou aplikaci, stačí načíst QR kód pomocí fotoaparátu nebo jakékoliv aplikace  na čtení QR kódů.

Přesto si můžete stáhnout pro službu Trisbee stejnojmennou aplikaci. Pomocí aplikace Trisbee můžete snadno vyhledávat obchodníky, kteří přijímají Trisbee platby nebo načíst při platbě Trisbee QR kód.

Applikaci můžete používat  bez registrace. Pokud se však zaregistrujete, můžete si v aplikaci také uložit platební kartu a při příští platbě zaplatit uloženou kartou, čímž se platba zjednoduší a zrychlí. Uloženou kartu lze samozřejmě z aplikace kdykoliv odebrat.

V aplikaci také můžete sledovat historii svých Trisbee plateb.

Mobilní aplikace Trisbee je k dispozici jak pro pro telefony s Androidem, tak i pro iPhony.

Problémy při platbě pomocí Trisbee

Nedaří se mi načít QR kód

• Ujistěte se, že QR kód nenačítáte v bankovní aplikaci. QR kód pro platbu přes Trisbee je něco jiného, než běžná QR platba, proto v bankovní aplikaci nefunguje.
  • Pokud se Vám nedaří načíst QR kód fotoopararátem, zkuste některou z aplikací na čtení QR kódů (pokud ji máte nainstalovanou v mobilu).
  • V případě potíží při načtení QR kódu můžete do webového prohlížeče na vašem mobilu zadat přímo adresu online platební aplikace Trisbee: pay.trisbee.com/jabok. Adresu si pamatovat nemusíte, sdělí vám ji na místě personál knihovny nebo ji najdete také u výpůjčního pultu hnedu vedle Trisbee QR kódu.
  • Pokud víte, že budete chtít platit pomocí Trisbee i v budoucnu, můžete si nainstalovat aplikaci Trisbee. Pomocí aplikace můžete načíst Trisbee QR kód nebo rychlým hledáním přejít na stránku pro zadání platby pro Jabok.

Platba přes  Google/Apple pay mi při platbě pomocí Trisbee nefunguje

Pokud máte ve svém telefonu aktivovanou službu Google/Apple pay a přesto Vám Trisbee nedovoluje pomocí těchto služby zaplatit, jde pravděpodobně o problem konfigurace operačního systému vašeho mobilu. V tom případě máte dvě možnosti:

• Pro Trisbee platbu můžete zvolit standardní online platbu kartou.
  • Můžete si také nainstalovat aplikaci Trisbee a uložit si v ní svou platební kartu. Pak při platbě kartou otevřete aplikaci Trisbee, naskenujete čárový kód a jako způsob platby zvolíte kartu uloženou v aplikaci Trisbee (je to stejné, jako když jako když v mobilním telefonu máte pro některou z platebních karet aktivovanou službu Google pay nebo Apple pay). Platba pak proběhne během několika vteřin. Do aplikace Trisbee můžete uložit i několik platebních karet. Uložené karty můžete z aplikace kdykoliv odebrat.

Obrázkový návod

""

Obrázkový návod s textovým přepisem

Videonávod