Chci si objednat knihu a půjčit si ji později

Pokud si chcete zajistit, aby si knihu právě dostupnou na regále nepůjčil před Vámi někdo jiný, můžete si ji za poplatek objednat a vyzvednou později.

Jak zadat objednávku.

Když v katalogu najdete požadovanou knihu, podívejte se, jestli je dostupný pro výpůjčku alespoň jeden exemplář. Zjistíte to například ze seznamu výsledků vyhledávání nebo v podrobném záznamu o knize, kde je uvedeno, které exempláře jsou "volné". V každém záznamu je také uveden přehled celkového počtu exemplářů a právě vypůjčených exemplářů (viz obrázek).

Pokud jste přihlášení do svého čtenářského konta, knihu si objednáte kliknutím na tlačítko rezervovat. Postup je stejný jako u rezervace vypůjčeného dokumentu.

Objednávka knihy - příklad

Vyřízení objednávky

Objednávku pro Vás vyřídíme v následujícím pracovním dni po jejím zadání.

Jakmile bude objednávka vyřízena, bude Vám automaticky odeslán e-mail a můžete si knihu vyzvednout. Informaci o dostupných objednávkách a rezervacích zjistíte také po přihlášení do svého čtenářského konta v online katalogu (odkaz "Připraveno k vyzvednutí" v horní části obrazovky).

Poplatek za objednávku

Objednávka je PLACENÁ SLUŽBA. Poplatek za objednávku je 10 Kč za každou objednanou knihu. Tato částka je čtenáři naúčtována ve chvíli, kdy je kniha připravena k vyzvednutí a je vybírána bez ohledu na to, jestli si čtenář knihu později vyzvedne nebo ne.

Pozor, v případě nedoručení odeslané zprávy o vyřízené objednávce nemáte nárok na odpuštění poplatku za objednávku.

Maximální počet současně zadaných objednávek

Doporučujeme Vám, abyste najednou zadali maximálně 5 objednávek.

V katalogu sice můžete zadat v katalogu libovolný počet objednávek, musíte ale počítat s tím, že jakmile počet vyřízených objednávek dosáhne pěti, je čtenářské konto zmrazeno a do zaplacení poplatků za předchozí objednávky Vám nebudou povoleny výpůjčky domů ani prodloužení výpůjční lhůty dříve vypůjčených knihovních jednotek. Také bude odloženo vyřízení Vašich dalších objednávek a rezervací, dokud si nevyzvednete objednávky, které už jsou vyřízené.

Lhůta pro vyzvednutí objednávek

Nevyzvednutá objednávka propadá po 8 dnech od odeslání oznámení o jejím vyřízení. Za propadlou objednávku je vybírán smluvní poplatek za nevyzvednutí vyřízené objednávky ve výši 10 Kč za knihovní jednotku. Tím se neruší poplatek za vyřízení objednávky. to znamená, že pokud si vyřízenou objednávku nevyzvednete, zaplatíte  nejen 10 Kč jako poplatek za vyřízenou objednávku a navíc také dalších 10 Kč jako sankční poplatek za nevyzvednutí vyřízené objednávky.

Problémy při zadání objednávky

Pokud máte ve svém kontě nevrácené knihy s uplynulou výpůjční lhůtou nebo nezaplacené zpozdné, objednávka je systémem automaticky zadržena a je předána k vyřízení až po vyřešení všech těchto problémů.

Objednávka také nebude vyřízena, pokud počet Vašich dříve zadaných vyřízených ale dosud nevyzvednutých objednávek dosáhl pěti.

Pozor, objednávku není možné zadat e-mailem nebo telefonicky. Objednat knihovní jednotku můžete pouze v knihovním katalogu po přihlášení do svého čtenářského konta.

Rezervace nebo objednávka?

Objednávka

Objednat si můžete knihu, která je v knihovně dostupná (tj. v detailním záznamu v online katalogu je u údaje "Dostupné pro výpůjčku" uveden počet 1 nebo více). Objednávka a je zpoplatněna podle ceníku.

Rezervace

Pokud si rezervujete knihu, která má všechny exempláře právě vypůjčené, (tj. v detailním záznamu v online katalogu je uvedeno: Dostupné pro výpůjčku: 0"), jde o rezervaci, která je poskytována zdarma.