Chci si rezervovat vypůjčenou knihu

Pokud potřebujete vypůjčit titul, který má momentálně všechny exempláře vypůjčené (v detailním záznamu v online katalogu je uvedena informace:  Dostupné pro výpůjčku: 0" ) můžete si jej zdarma rezervovat. Jakmile se kniha vrátí, budete upozorněni e-mailem, že je kniha pro Vás připravena a budete si ji moci půjčit.

Vytvoření (zadání)  rezervace

Rezervaci vypůjčeného titulu  je možné zadat ze čtenářského konta v online katalogu nebo požádat o zadání rezervace personál při návštěvě knihovny.

Není možné zadat  rezervaci e-mailem nebo telefonicky.

Pokud je  vybraný titul možné rezervovat, zobrazí se v seznamu vyhledaných dokumentů nebo v detailním záznamu u daného titulu odkaz "rezervovat". Pokud nejsou k dispozici žádné exempláře, které by bylo možné rezervat, odkaz se v katalogu nezobrazí (např. není možné půjčovat ani rezervovat  závěrečné práce studentů nebo dokumenty určené pouze k prezenčním výpůjčkám).

Rezervaci  není možné zadat, pokud má čtenář nevyřízené závazky vůči knihovně (např. výpůjčky s uplynulou lhůtou, nezaplacené zpozdné), má připravených pět nebo více blokací k vyzvednutí apod.

Informace o splnění rezervace

O tom, že byl vypůjčený dokument vrácen do knihovny a je připraven k vyzvednutí,  je čtenář informován e-mailovou zprávou. Informace o dostupných blokacích a rezervacích může čtenář zjistit také po přihlášení do svého čtenářského konta v online katalogu, kde se v  sekci pro zprávy zobrazí počet nových rezervací a objednávek k vyzvednutí.

Lhůta pro vyzvednutí rezervace

Rezervaci je nutné vyzvednout do 8 dní od odeslání oznámení o splnění rezervace. Pokud není rezervace vyzvednuta do 8 dnů,  propadá (kniha se vrátí na regál nebo je poskytnuta dalšímu zájemci v pořadí. Za propadlou rezervaci je vybírán smluvní poplatek za nevyzvednutí rezervace ve výši 10 Kč za knihovní jednotku, viz ceník. V odůvodněných případech je možné kontaktovat knihovnu a domluvit se na prodloužení lhůty pro vyzvednutí.

Rezervace nebo objednávka?

Rezervace

Pokud  jsou všechny exempláře nedostupné je v detailním záznamu v online katalogu uvedena informace:  Dostupné pro výpůjčku: 0". Pokud si rezervujete nedostupný (vypůjčený) titul, jde o rezervaci, která je poskytována zdarma.

Objednávka

Pokud byste si zadali rezervaci knihy, která je v knihovně dostupná (tj. v detailním záznamu je u údaje "Dostupné pro výpůjčku" uveden počet 1 nebo více), nejedná se už o rezervaci, ale o objednávku dostupného dokumentu a ta je zpoplatněna podle ceníku.