Odborné databáze s licencovaným přístupem

Taylor & Francis e-books (výběr titulů)

Na platformě Taylor & Francis eBooks jsou nabízeny knihy nakladatelství Routledge, Taylor & Francis a dalších. Z počítačů Jaboku je přístupný výběr 20 knih z oblasti sociální práce, pedagogiky, etiky, spirituality a dalších souvisejících oborů.

Jazyk obsahu: Angličtina
Výběr titulů na základě licence je dostupný pouze z počítačů Jaboku.

Národní digitální knihovna a díla nedostupná na trhu

Vstup do databáze:

Národní digitální knihovna (NDK) obsahuje plné texty digitalizovaných dokumentů z 19. – 21. století. Část dokumentů je volně dostupná. Pro čtenáře Knihovny Jabok jsou po přihlášení pomocí identity Národní digitální knihovny (ID NDK) přístupná zároveň díla nedostupná na trhu. Podrobné informace o dostupnosti různých typů digitalizovaných dokumentů najdete v návodu pro uživatele.

Přihlášení do Národní digitální knihovny

Abyste se mohli do NDK přihlásit, musíte mít platnou e-mailovou adresu ve svém čtenářském kontě v Knihovně Jabok. Tato e-mailová adresa bude použita jako přihlašovací jméno do systému ID NDK. O tom, že byla e-mailová adresa zařazena do systému, dostanete informaci e-mailem. Poté je ještě nutné účet v ID NKD aktivovat a nastavit heslo pro přihlášení.

Aktivace účtu ID NDK

(Návod na aktivaci účtu najdete také v krátkém videu níže.)

  1. Na adrese https://ndk.cz/podminky-zpristupneni zaškrtněte souhlas s podmínkami použití a poté klikněte na tlačítko "Přihlásit účtem ID NDK".
  2. Klikněte na odkaz "Přihlašujete se poprvé nebo jste zapomněli heslo"? V dalším okně zadejte e-mailovou adresu, kterou máte uvedenou ve čtenářském kontě Knihovny Jabok. 
  3. Na tuto adresu vám přijde e-mail s odkazem na aktualizaci hesla. Otevřete odkaz a zadejte heslo, které chcete pro přihlašování do ID NDK používat. Heslo musí mít 8 znaků a musí obsahovat alespoň 1 velké písmeno, 1 malé písmeno, 1 číslo. 

Po aktivaci účtu ID NDK budete moci v Národní digitální knihovně po přihlášení využívat nejen obsah volně přístupných knih a časopisů, ale také obsah knih a časopisů aktuálně nedostupných na trhu vydaných do roku 2000. Věnujte však prosím pozornost podmínkám použití chráněného obsahu, který podléhá autorskoprávní ochraně. Upozorňujeme zejména, že jakýkoliv obsah dostupný v Národní digitální knihovně je ZAKÁZÁNO stahovat, ukládat, kopírovat, rozšiřovat a poskytovat dalším osobám (elektronicky nebo v tištěné podobě).

Platnost přihlašovacích údajů

Platnost vašeho účtu v ID NDK je vázána na vaši registraci v Knihovně Jabok. Pokud tedy vyprší datum platnosti vaší registrace v Knihovně Jabok, přestane být platná také aktivace Vašeho účtu v ID NDK (po obnovení registrace do Knihovny Jabok však můžete účet v ID NDK opět obnovit).

Videonávod - první přihlášení do systému ID NDK

Podrobné informace o zpřístupnění děl nedostupných na trhu prostřednictvím NDK, včetně informací o zpracování a využívání osobních údajů Národní knihovnou ČR,  najdete ve Všeobecných podmínkách pro poskytování služby NDK - DNNT.

Jazyk obsahu: Čeština
K některým textům je přístup možný pouze po přihlášení do ID NDK, část knih je volně dostupná

Gale Virtual Rererence Library (výběr titulů)

Soubor anglických elektronických encyklopedií s podrobně zpracovanými hesly a propracovanými možnostmi vyhledávání, poslechu textů a nástroji pro práci s textem. Encyklopedie pokrývají oblast pedagogiky, filosofie, teologie a religionistiky. Rozhraní je v češtině. Knihy jsou dostupné pouze z počítačů Jaboku. Seznam dostupných titulů

Jazyk obsahu: Angličtina
Dostupné pouze z počítačové sítě Jaboku

EBSCO eKnihy

Vstup do databáze:

Výběr knih pro Jabok dostupných z rozhraní EBSCO eKnihy obsahuje zejména české odborné knihy (viz katalog knihovny).

Přístup k e-knihám z počítačů v síti Jaboku

Přístup z počítačů v síti Jaboku (pro přístup není nutné přihlášení).

Přístup k e-knihám mimo Jabok

Vzdálený přístup (např. z domova)  je možný pouze pro oprávněné uživatele po přihlášení, a to buď z přístupové stránky ve studijním Informačním systému Jaboku nebo ze vstupní stránky čtenářského konta. Pro vstup do databáze klikněte na odkaz "Vstup do databáze EBSCO e-knihy".

Upozorňujeme, že přihlášení do databáze EBSCO se aktivuje teprve kliknutím na odkaz "Vstup do databáze EBSCO e-knihy", tj. nestačí být pouze přihlášený do ISu nebo do čtenářského konta.

Ve čtenářském kontě odkaz "Vstup do databáze EBSCO e-knihy" najdete po přihlášení do konta na vstupní stránce v části  Vzdálený přístup k elektronickým zdrojům, viz obrázek níže.

pristup-e-zdroje.png

Pokud při využívání stránky s e-knihami budete delší dobu neaktivní, budete z databáze EBSCO eKnihy odhlášeni. Pro přihlášení je nutné znovu kliknout na odkaz Vstup do databáze EBSCO e-knihy, buď v ISu, nebo ve čtenářském kontě.

Nápověda k práci s e-knihami:

Jazyk obsahu: Angličtina, Čeština, Více různých jazyků
Dostupné pouze z počítačů Jaboku.

Další informační zdroje

Volně dostupné informační zdroje najdete  v sekci "Odkazy"

Registrovaným čtenářům Národní knihovny ČR doporučujeme volně dostupné i placené databáze Národní knihovny (po přihlášení je možné využívat databáze z jakéhokoliv počítače nebo mobilního zařízení).