Chci najít studijní materiály nebo knihy v angličtině nebo v němčině

Vyhledání anglických nebo německých knih na regále

V knihovně jsou dostupné odborné knihy psané v anglickém i německém jazyce a také výběr beletrie v angličtině i němčině, včetně titulů upravených pro tzv. snadné čtení. Anglicky a německy psaná beletrie je řazena zvlášť  v zadní části knihovny (signatura beletrie v angličtině začíná písmeny BC). Odborné knihy najdete zařazené na regále podle běžného tematického řazení. Pro snadnější orientaci přímo v regále jsou anglicky psané knihy označeny na hřbetě žlutým kolečkem, německé červeným kolečkem viz obrázek.

Ukázka anglických a německých knih na regále

Vyhledání anglických nebo německých knih v knihovním katalogu

Na vstupní stránce katalogu najdete v sekci Rychlé hledání podle obsahu nebo tématu odkaz na vyhledávání knihy v němčině a v angličtině (viz obrázek níže).

anglictina-nemcina.png

 

Po kliknutí na odkaz se zobrazí všechny knihy nebo časopisy, které jsou v knihovně k dispozici v daném jazyce.

Protože těchto knih je velké množství, je nutné vyhledávací dotaz zúžit podle tématu, které vás zajímá. Omezení vyhledaných výsledků  je možné např. pomocí odkazů na jednotlivá témata na boční liště výsledků vyhledávání, viz nápověda, jak zúžit dotaz

Výsledky můžete omezit pomocí odkazu "Zpřesnit mé původní vyhledávání", viz obrázek níže.

Zpřesnění vyhledávání

Po kliknutí na tento odkaz se otevře okno pokročilého vyhledávání v katalogu, ve kterém můžete zadat hledané téma, název nebo autora, viz nápověda k pokročilému vyhledávání v katalogu

Vyhledání elektronické knihy, časopisu nebo článku

Pro vyhledání anglických i německých odborných textů můžete použít také elektronické zdroje a databáze. Informace o nich najdete na záložce E-zdroje a odkazy. K některým databázím má Knihovna Jabok přístup na základě placené licence, některé zdroje jsou volně dostupné v rámci otevřeného přístupu.

Pozor: Je nutné vědět, co vlastně hledáte. Ne vždy musí anglický termín odpovídat české terminologii. Pokud neznáte přesnou terminologii, začněte nějakým cizojazyčným přehledovým článkem, ve kterém se daná terminologie vyskytuje, a vytipujte si z něj termíny, které potřebujete. Dobrým startovním zdrojem pro upřesnění terminologie může být např. anglická nebo německá verze Wikipedie nebo přehledová literatura a slovníky.

Pokud hledáte texty v angličtině, především přehledová témata (nejen) najdete např. v Gale Virtual Reference Library. Výhodou tohoto zdroje je možnost poslechnout si nebo stáhnout vybranou kapitolu knihy ve zvukovém formátu mp3. Pokud hledáte více specifická témata, můžete použít Taylor & Francis ebooks, kde jsou jak knihy dostupné na základě licence, tak knihy dostupné v rámci otevřeného přístupu.

Knihy i časopisy v němčině najdete např. na portálech OpenAIRE nebo BASE, případně v dalších zdrojích dostupných v rámci otevřeného přístupu.

Z otevřených zdrojů lze pro odbornou práci doporučit především Directory of Open Access Journals a Directory of open access books. Další kvalitní zdroje dostupné v rámci otevřeného přístupu najdete v sekci Odkazy.

Pro vyhledávání můžete použít také akademický vyhledávač Google scholar nebo portál Knihovny.cz.

Užitečný tip

Pokud na webu knihovny na  stránce s podrobnými informace o databázi nebo odkazu  kliknete na daný jazyk (např. Angličtina, viz obrázek 1), zobrazí se Vám seznam všech odkazů, u kterých je uvedeno, že obsahují zdroje v daném jazyce (viz obrázek 2)

 

Obrázek 1 - výběr jazyka databáze/zdroje

Obrázek 1 - Zobrazení jazyka v detailech o databázi

 

Obrázek 2 - zobrazení zdrojů podle vybraného jazyka

Zdroje podle vybraného jazyka

 

 

 

Další informace

Typ služby: 

Téma návodu: 

Komu je služba určena: