Služby knihovny během opatření proti COVID-19

Vzhledem k aktuální situaci je knihovna do odvolání  pro návštěvníky uzavřena, je však možné využívt služby, které nevyžadují návštěvu knihovny, jako je bezkontaktní vyzvednutí knih, zasílání knih poštou aj.(viz Služby, které nevyžadují návštěvu knihovny).

Služby pro čtenáře v době mimořádných opatření

Výpůjční lhůty, registrace a obnovení platnosti registrace

Všechny výpůjčky s datem vrácení připadajícím na dobu uzavření knihovny (pozor: netýká se výpůjček s uplynulou lhůtou) byly  prodlouženy do 7. dubna  2021.  Přesto vás prosíme, abyste - pokud můžete - zvážili vrácení knih, které již nepotřebujete i v případě, že ještě neuplynula výpůjční lhůta. Pomůžete tak čtenářům, kteří některé z těchto knih potřebují a čekají na jejich vrácení.

Čtenářům, kterým v nedávné době  skončila platnost registrace do knihovny, nabízíme v době uzavření knihovny možnost dočasné registrace nebo dočasného prodloužení registrace do knihovny

Služby, které nevyžadují návštěvu knihovny

Výpůjčky a objednávky knih

Do odvolání se ruší poplatek za objednání knih dostupných na regále.

Potřebujete-li si půjčit knihy, můžete si je objednat v katalogu a nechat zaslat poštou nebo požádat o bezkontaktní vyzvednutí knih (pozor, knihy není možné objednávat telefonicky ani e-mailem, možné je pouze objednání v katalogu po přihlášení do čtenářského konta). Při odeslání poštou čtenář zaplatí náklady za poštovné (viz chci si objednat zaslání knih poštou).

Pokud potřebujete půjčit knihy nebo časopisy, které  ve fondu Knihovny Jabok nejsou k dispozici, můžete nás požádat o jejich vypůjčení z jiné knihovny.

Vracení

Knihy můžete zaslat poštou, případně je vrátit do knihoboxu (podrobnosti viz  chci vrátit knihy mimo provozní dobu knihovny).

Bezhotovostní platby

Pokud potřebujete zaplatit zpozdné nebo jiný poplatek ve svém čtenářském kontě, můžete využít bezhotovostní platební převod. Informace potřebné pro platbu najdete ve svém čtenářském kontě.

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli heslo pro přihlášení do čtenářského konta, můžete si v katalogu sami obnovit, viz informace k obnovení hesla.

Elektronické zdroje

Z domova můžete využívat

Informační vzdělávání a výukové materiály

Pokud se potřebujete něco dozvědět o vyhledávání informací, citování zdrojů, plagiátorství apod., můžete využít informace v sekci Rady a návody

V části Co dělat, když potřebuji... najdete například informace o vyhledávání knih a dalších informačních zdrojů nebo o bibliografických citacích a citování literatury.

V části E-learning a výuková videa najdete e-learningové nebo MOOC kurzy věnované vyhledávání informací, citování a práci s volně dostupným softwarem Zotero, který slouží ke správě citací a vkládání citací do textu v textových editorech MS Word nebo LibreOffice. Dále jsou zde k dispozici videonávody k některým službám nebo softwarům a výuková videa.

Technické vybavení pro distanční výuku

Pro distanční výuku nabízíme možnost zapůjčení omezeného množství webkamer, sluchátek s mikrofonem nebo mikrofon umožňující kvalitní nahrávání zvuku. Výpůjční lhůta je jeden měsíc s možností prodloužení. Vybavení je možné objednat v katalogu po přihlášení do čtenářského konta - postup je stejný jako při objednání knih.

Studenti Jaboku si mohou vypůjčit také tablety

Rešerše, konzultace

Po dobu uzavření knihovny vám nabízíme online konzultace. V případě, že potřebujete poradit třeba s vyhledáním vhodných zdrojů nebo poradit s nějakým jiným problémem, který se týká práce s informacemi nebo služeb knihovny, můžete si s námi telefonicky nebo e-mailem dohodnout krátkou online schůzku a zeptat  se nás na to, co potřebujete vědět.

Využívat lze také  rešeršní služby.

Nebojte se kontaktovat nás telefonicky (na čísle 211 222 410) nebo e-mailem (na adrese knihovna@jabok.cz), v případě, že budete mít dotazy, na které nenajdete odpověď na webových stránkách nebo pokud Vám kvůli aktuální situaci vzniknou nějaké problémy.