Služby knihovny během uzavření kvůli opatřením proti šíření covid-19

Z důvodu vládních nařízení vydaných kvůli ochraně proti nemoci covid-19, je knihovna od čtvrtka 22. října 2020 do odvolání, pro návštěvníky uzavřena. I v době uzavření knihovny však můžete využít mnoho běžných i mimořádných služeb knihovny (včetně půjčování knih). Zavedli jsme také mimořádná opatření, která pomohou zmírnit případné komplikace, které by vám uzavření knihovny mohlo způsobit.

Výpůjční lhůty a registrace

Všechny výpůjčky s datem vrácení, které připadly na dobu uzavření knihovny od 22. října 2020, byly prodlouženy do 30. listopadu  2020.

Prodloužení se nevztahuje na výpůjčky, kterým uplynula výpůjční lhůta do 21. října (včetně), během uzavření knihovny však nebude narůstat zpozdné. Knihy můžete i během uzavření vracet do knihoboxu nebo zaslat poštou. V době mimořádného uzavření vám také umožníme bezhotovostní platbu zpozdného i za dosud nevráceného knihy. Po zaúčtování platby vám výpůjčky prodloužíme, nebudou-li  vypůjčené knihy rezervované jiným čtenářem.

Čtenářům, kterým končí registrace do knihovny v období od 22. října do 30. listopadu jsme automaticky prodloužili registraci do 31. prosince 2020.

Studentům Jaboku a Pastorační a sociální práce na ETF UK, kteří se dosud nestihli zaregistrovat do knihovny nebo prodloužit registraci, nabízíme nyní dočasnou online registraci na omezenou dobu.

Služby knihovny v době uzavření

Výpůjčky

Potřebujete-li si půjčit knihy, můžete si je objednat v katalogu a poté využít možnost bezkontaktního vyzvednutí nebo si knihy nechat  zaslat poštou (pozor, knihy není možné objednávat telefonicky ani e-mailem, možné je pouze objednání v katalogu po přihlášení do čtenářského konta). Při odeslání poštou čtenář zaplatí náklady za poštovné (viz Chci si objednat zaslání knih poštou), standardní poplatek za objednání knihy dostupné na regále však po dobu mimořádného uzavření knihovny nebude vybírán.

Pokud potřebujete půjčit knihy nebo časopisy, které  ve fondu Knihovny Jabok nejsou k dispozici, můžete nás  požádat o jejich vypůjčení  z jiné knihovny.

Vracení

Knihy můžete vracet buď do knihoboxu před knihovnou nebo zaslat poštou (podrobnosti viz  chci vrátit knihy mimo provozní dobu knihovny)

Bezhotovostní platby

Pokud potřebujete zaplatit zpozdné nebo jiný poplatek ve svém čtenářském kontě, můžete využít bezhotovostní platební převod. Informace potřebné pro platbu najdete ve svém čtenářském kontě.

Elektronické zdroje

Z domova můžete využívat

Informační vzdělávání a výukové materiály

Pokud se potřebujete něco dozvědět o vyhledávání informací, citování zdrojů, plagiátorství apod., můžete využít informace v sekci Rady a návody

V části Co dělat, když potřebuji... najdete například informace o vyhledávání knih a dalších informačních zdrojů nebo o bibliografických citacích a citování literatury.

V části E-learning a výuková videa najdete e-learningové nebo MOOC kurzy věnované vyhledávání informací, citování a práci s volně dostupným softwarem Zotero, který slouží ke správě citací a vkládání citací do textu v textových editorech MS Word nebo LibreOffice. Dále jsou zde k dispozici videonávody k některým službám nebo softwarům a výuková videa.

Technické vybavení pro distanční výuku

Pro distanční výuku nabízíme možnost zapůjčení omezeného množství webkamer, sluchátek s mikrofonem, nebo mikrofon umožňující kvalitní nahrávání zvuku. Výpůjční lhůta je jeden měsíc s možností prodloužení. Vybavení je možné objednat v katalogu po přihlášení do čtenářského konta -  postup je stejný jako při objednání knih.

Rešerše, konzultace

Po dobu uzavření knihovny vám nabízíme online konzultace. V případě, že potřebujete poradit třeba s vyhledáním vhodných zdrojů nebo poradit s nějakým jiným problémem, který se týká práce s informacemi nebo služeb knihovny, můžete si s námi telefonicky nebo e-mailem dohodnout krátkou online schůzku a zeptat  se nás na to, co potřebujete vědět.

Využívat lze také  rešeršní služby.

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli heslo pro přihlášení do čtenářského konta, můžete si v katalogu sami obnovit, viz informace k obnovení hesla.

Nebojte se kontaktovat nás telefonicky (na čísle 211 222 410) nebo e-mailem (na adrese knihovna@jabok.cz), v případě, že budete mít dotazy, na které nenajdete odpověď na webových stránkách nebo pokud Vám kvůli aktuální situaci vzniknou nějaké problémy.