Služby knihovny během opatření proti COVID-19

Knihovna je v současné době přístupná pro návštěvníky ve zvláštním režimu. Při pobytu v knihovně je nutné dodržovat opatření proti šíření Covid-19, pobyt v knihovně je vhodné omezit na minimum.

I nadále je zároveň možné využívat služby, které nevyžadují návštěvu knihovny, včetně zasílání knih.

Přehled bezkontaktních služeb

Výpůjčky a objednávky knih

Pokud se nemůžete dostavit do knihovny, můžete si je objednat v katalogu a nechat zaslat poštou / do Zásilkovny (pozor, knihy není možné objednávat telefonicky ani e-mailem, možné je pouze objednání v katalogu po přihlášení do čtenářského konta). Čtenář platí náklady za poštovné/dopravné (viz chci si objednat zaslání knih).

Pokud potřebujete půjčit knihy nebo časopisy, které ve fondu Knihovny Jabok nejsou k dispozici, můžete nás požádat o vypůjčení knih/časopisů z jiné knihovny.

Vracení

V případě, že se během provozní doby nemůžete dostavit do knihovny, můžete knihy zaslat poštou, případně je vrátit do knihoboxu (podrobnosti viz chci vrátit knihy mimo provozní dobu knihovny).

Bezhotovostní platby

Pokud potřebujete zaplatit zpozdné nebo jiný poplatek ve svém čtenářském kontě, můžete využít bezhotovostní platební převod. Informace potřebné pro platbu najdete ve svém čtenářském kontě.

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli heslo pro přihlášení do čtenářského konta, můžete si v katalogu sami obnovit, viz informace k obnovení hesla.

Elektronické zdroje

Z domova můžete využívat

Informační vzdělávání a výukové materiály

Pokud se potřebujete něco dozvědět o vyhledávání informací, citování zdrojů, plagiátorství apod., můžete využít informace v sekci Rady a návody.

V části Co dělat, když potřebuji... najdete například informace o vyhledávání knih a dalších informačních zdrojů nebo o bibliografických citacích a citování literatury.

V části E-learning a výuková videa najdete e-learningové nebo MOOC kurzy věnované vyhledávání informací, citování a práci s volně dostupným softwarem Zotero, který slouží ke správě citací a vkládání citací do textu v textových editorech MS Word nebo LibreOffice. Dále jsou zde k dispozici videonávody k některým službám nebo softwarům a výuková videa.

Technické vybavení pro distanční výuku

Pro distanční výuku nabízíme možnost zapůjčení omezeného množství webkamer, sluchátek s mikrofonem nebo mikrofon umožňující kvalitní nahrávání zvuku. Výpůjční lhůta je jeden měsíc s možností prodloužení. Vybavení je možné objednat v katalogu po přihlášení do čtenářského konta - postup je stejný jako při objednání knih.

Studenti Jaboku si mohou vypůjčit také tablety.

Rešerše, konzultace

Po dobu uzavření knihovny vám nabízíme online konzultace. V případě, že potřebujete poradit třeba s vyhledáním vhodných zdrojů nebo poradit s nějakým jiným problémem, který se týká práce s informacemi nebo služeb knihovny, můžete si s námi telefonicky nebo e-mailem dohodnout krátkou online schůzku a zeptat  se nás na to, co potřebujete vědět.

Využívat lze také rešeršní služby.

Nebojte se kontaktovat nás telefonicky (na čísle 211 222 410) nebo e-mailem (na adrese knihovna@jabok.cz), v případě, že budete mít dotazy, na které nenajdete odpověď na webových stránkách nebo pokud Vám kvůli aktuální situaci vzniknou nějaké problémy.